Bořetice

Bořetice jsou malebná obec v srdci jižní Moravy, jedna ze souhvězdí obcí Modré hory. Leží asi 12 km od města Hustopeče mezi obcemi Vrbice, Kobylí, Němčičky a Velkými Pavlovicemi. Bořetice v nadmořské výšce 192 m zaujímají rozlohu asi 9 km2. V obci žije asi 1300 obyvatel.

Mezi místní pamětihodnosti se řadí bořetický kostel sv. Anny, hřbitovní zeď s barokní branou, poklona svatému Floriánu, boží muka a kravihorská rozhledna.

Zajímavosti o obci

  • V roce 2000 zde byla vyhlášena recesistická vinařská Svobodná spolková republika Kraví hora
  • V roce 2005 obec získala prestižní ocenění v soutěži o titul Vesnice roku
  • od roku 2009 funguje v bezprostřední blízkosti  letiště pro ultralighty a jako hangár zde slouží starý sklad meruněk

Hody

Největším svátkem v roce jsou v Bořeticích tradiční hody, které se konají z pravidla na přelomu července a srpna, kdy slavíme svátek sv. Anny – patronky bořetického kostela. Týden před hody se koná pouť ke svaté Anně.

Samotné hody trvají tři dny – od neděle do úterý – jim však předchází dlouhá příprava. V domácnostech se „gruntuje“, pečou se hodové koláče, chystají se kroje. Samotní krojovaní se dlouho dopředu scházejí, plánují hodová sóla, snaží se organizačně zvládnout chod hodů, učí se zpívat a tancovat.

V pátek před hody se v Bořeticích již tradičně staví hodová mája. Zajímavostí je, že obec Bořetice byla jednou z prvních obcí, které se navrátily k ručnímu stavění máje.

V sobotu se koná předhodové zpívání, kde vystupují jak místní sbory, tak i sbory přizvané z bližšího i vzdálenějšího okolí. Zpěváky doprovází cimbálová muzika.

Samotné hody jsou zahájeny slavnostní mší svatou v místním kostele. Následuje zvaní na hody, kdy několik sekcí dechové hudby, stárci a chasa obcházejí všechny domy v obci, pozvou jejich obyvatele na hody. V odpoledních hodinách prochází krojovaný průvod obcí dle předem zveřejněného harmonogramu, aby se všichni obyvatelé a návštěvníci mohli potěšit pohledem na krojovanou krásu. Po příchodu na hodové sólo probíhá několik tanečků a následně se vítají přespolní chasy. Další veselí následuje po večeři až do ranních hodin.

V pondělí opět prochází krojový průvod obcí. Pondělní zábava je však nejvíce ovlivněna zavádkou – tradičním tancem, kdy mladý stárek předá svou stárku starému stárkovi, který se od tohoto okamžiku stává hlavou hodů i pro následující den.

Hody v Bořeticích, stejně jako v jiných obcích jižní Moravy, jsou největším svátkem roku. Sjíždí se na ně celá široká rodina, společně se baví, tancují a zpívají. Hody jsou rovněž spjaty s dobrým jídlem a pitím.

Na fotografie z roku 2015 se můžete podívat zde.

 

© VINO TRAVEL s.r.o. • ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign – tvoříme obchodně úspěšné weby

Top